poniedziałek, 6 października 2014

Miasto Post-socjalistyczne - ze Stanisławem Calikiem

Spotkanie z kijowskim krajoznawcą 
Stanisławem Calikiem

„BIAŁA GWARDIA” M. BUŁHAKOWA
ZBIEG OKOLICZNOŚCI CZY PROROCTWO?
wtorek, 14 X 2014, godz. 19.00 - wstęp wolny

Porozmawiajmy o przestrzeni Kijowa jako arenie cyklicznie powtarzających się historii.

Kijowski tekst jest silnie związany z historią miasta. Śledząc system współrzędnych wpisanych w jego tkankę można zauważyć ciekawe zbieżności – pewne wątki natarczywie powracają w historii. Czytając dziś „Białą gwardię” Michaiła Bułhakowa rzucają się w oczy podobieństwa, które nakazują zadać pytanie o proroczy charakter tego tekstu. Czy protest na Majdanie jest rzeczywiście powrotem rozegranych już niegdyś wydarzeń? Może wielki pisarz po prostu znakomicie uchwycił charakter miasta – jedynego constans wśród zmieniających się granic i ideologii? Może jednym z głównych aktorów obserwowanych wydarzeń jest tu samo miasto?

Spotkanie w języku rosyjskim, tłumaczone na język polski
Stanisław Calik (Станіслав Цалик) jest znanym historykiem i pisarzem. To autor wielu artykułów i esejów historycznych o Kijowie, opublikowanych w wiodących mediach Ukrainy. Napisał kilka książek, m.in.: „Kijów: konspekt lat 70.” (2012), w której opisał codzienne życie mieszkańców miasta socjalistycznego. Jest konsultantem historycznym wielu projektów telewizyjnych, poświęconych historii Kijowa. Organizuje spacery historyczne po starym Kijowie, podczas których opowiada o wydarzeniach z życia ukraińskiej stolicy.



Spotkanie z kijowską poetką 
Natalią Belczenko

POETYCKA MAPA KIJOWA

czwartek, 09 X 2014, 20:00 - wstęp wolny

Zapraszamy na wieczór poezji urbanistycznej – spotkanie z kijowianką Natalią Belczenko. Porozmawiajmy o Kijowie, widzianym oczami poetki! 

W czasie krakowskiego spotkania Natalia Belczenko zaznajomi polską publiczność ze swoją twórczością i ukochanym miastem. Toponimy, hydronimy, kartografia Kijowa i jego wizualne reprezentacje połączy poetycka metafora. 

Za punkt wyjścia obierzemy mapę Kijowa, tłem naszego „spaceru” będą historyczne i współczesne fotografie miasta. Komentarzem i przewodnikiem – poezja. 

Kijów lat 70. i 80. to utracone miasto dziecięcych wspomnień. Na okres wejścia w dorosłość – czas  rozbudzonej ciekawości - przypadł burzliwy czas przemian lat 90., który zarówno w tkance miasta, jak i w osobistych losach mieszkańców pozostawił głęboki ślad. Dziś wspomnienia socjalistycznej rzeczywistości odżywają na nowo, ale przez pryzmat współczesnego, postsocjalistycznego doświadczenia wielkiej metropolii. 

Spotkanie w języku rosyjskim, tłumaczone na język polski


Natalia Juljiwna Belczenko (Наталія Юліївна Бельченко), urodzona w 1973 roku kijowska poetka i tłumaczka. Tworzy w języku ukraińskim i rosyjskim. Częstym tematem jej poezji jest rodzinne miasto. Jest inicjatorką konkursu poetyckiego „Głosy kijowskich rzeczek” (Голоси київських річок) poświęconego rzekom, również podziemnym, który miał zwrócić uwagę na wyjątkową rolę wody w przestrzeni miejskiej.






Organizatorzy:


Brak komentarzy: