niedziela, 8 listopada 2009

Rozmowy o reszcie świata w Kombinatorze - już wkrótce



Ola Pękala: Czym jest Tydzień Edukacji Globalnej?
Nina Józefina Bąk: TEG to zmasowana, europejska kampania uświadamiająca istnienie globalnych współzależności.
OP: Czyli?
NJB: Tego, że to jak żyjemy, z jakich gadżetów korzystamy, jak się ubieramy, o czym marzymy jest bardziej niż nam się wydaje determinowane z zewnątrz. Ale równocześnie i my wpływamy na innych. W TEGu chodzi o dostrzeżenie, że tymi INNYMI są mieszkańcy krajów Globalnego Południa, czyli tych rejonów, które poprzez m.in. poprawność polityczną przestało się nazywać Trzecim Światem.
OP: Skąd taka zmiana?
NJB: W dużej mierze to konsekwencja przetasowania po upadku Żelaznej Kurtyny. Poza tym Trzeci Świat kojarzy się z niedorozwojem i porażką planów modernizacji świata na jeden neoliberalny model. Dlatego wprowadzono bardzo obiecujące pojęcie ‘krajów rozwijających się’. Ale kiedy okazało się, że sukces ma ograniczony zasięg, że niektóre kraje dotyka regres – określono je mainem Globalnego Południa!
OP: Czy to źle, że kraje rozwijające się wrzucono do jednego worka - GP?
NJB: Nie, jeśli potrafi się dostrzec różnice w ich rozwoju. To chcemy pokazać podczas paneli, gier, wystąpień i ‘dyskotek’. Nasi paneliści i panelistki będą przybliżać dalekie konteksty, w których rozwój znaczy trochę coś innego i trochę tego samego.
OP: Czy można łączyć zabawę i problemy ubóstwa? W programie macie quiz nt. wykluczenia cyfrowego dzieci w Afryce…
NJB: No tak, bo uważamy, że bez dramy, więcej – w fajny sposób można przekazywać wiedzę i stymulować myślenie. A, że ostatecznie będziemy chcieli trochę potańczyć – cóż – sama najwięcej wytańczyłam się z przyjaciółmi z Zambii.
OP: Co jest najfajniejszego w tym projekcie?
NJB: To, że udało nam się zebrać różnorodną grupę ludzi, która chce się dzielić doświadczeniem.
OP: A dlaczego akurat zdecydowaliście się działać w Nowej Hucie?
NJB: Czemu nie? Przecież prawie wszystko dzieje się poza tą dzielnicą, w rynku, w tych samych miejscach o tych samych porach. Lokalizacja może mieć znacznie całkiem metaforyczne – czasem bliskie wydaje się bardzo odległe, a dalekie jest niespodziewanie bliskie! Tak czy owak - zapraszamy!

Szczegółowy program kliknij tutaj

Wywiad przeprowadzała Aleksandra Pękala, redaktor naczelna miesięcznika BIS.

Chcesz więcej o TEGu, kliknij tutaj!

Brak komentarzy: